Jak prawidłowo palić świece sojowe?
Długość palenia świecy sojowej w zależności od objętości wosku sojowego to około kilkadziesiąt godzin. Najważniejsze jest pierwsze palenie się świecy sojowej i od tego zależy jak będzie się paliła w trakcie dalszego użytkowania.
Ekologiczne, naturalne świece sojowe wymagają specjalnego traktowania, aby służyły ja najdłużej. Wosk sojowy charakteryzuje się długim czasem palenia a przy tym pali się bardzo równomiernym płomieniem i nie powoduje kopcenia.
Przestrzegając kilka bardzo ważnych zaleceń pozwoli na maksymalną przyjemność w obecności świecy i jak najdłuższe cieszenie się jej płomieniem.
Bardzo ważne jest, aby przed pierwszym paleniem świeca uzyskała temperaturę pokojową. Pierwsze palenie świecy sojowej jest najważniejsze i nie należy jej zapalać na próbę na zasadzie przetestowania lub sprawdzenia jak się pali i jaki ma zapach. Jest to najczęstszy błąd popełniany podczas pierwszego kontaktu ze świecą sojową.
Świece sojowe palą się i rozpalają o wiele dłużej od świec parafinowych. Najlepiej jak będzie się paliła przez 2 -3 godz. aż do całkowitego roztopienia się wosku na całej powierzchni wokół knota do brzegów słoika. Jeżeli się tak nie zrobi to wytworzy się tunel, przy knocie który za każdym razem będzie coraz większy i tym samy nie pozwoli na poprawne palenie się świecy, wypalanie się równomierne całego wosku i cieszenie się w pełni aromatem wydobywającym się ze świecy. Po każdym paleniu się świecy i po jej ostygnięciu, przed kolejnym zapaleniem należy przyciąć knot na wysokość ok 5 mm by tym samym uniknąć tworzenia się “grzybka” na końcu knota.
Podczas palenia się się świecy należy sprawdzać czy roztopionego wosku nie jest więcej jak 1 cm, jeżeli tak to należy świecę zgasić, gdyż temperatura wosku jest już za wysoka i należy to wykonać ze względu na bezpieczeństwo.
Podczas palenia się świecy sojowej może się zdarzyć, że świeca zaczyna dymić i mogą być dwie przyczyny, które powodują dymienie się świecy. Świeca może stać w pomieszczeniu, w którym jest przeciąg lub duże natężenie ruchu. Należy wtedy przestawić świecę w inne spokojne i wolne od przeciągu miejsce. Drugą przyczyną dymienia świecy może być za długi lub źle przycięty knot. Należy taką świecę zgasić, odczekać do momentu całkowitego stwardnienia wosku i następnie przyciąć lub wyrównać źle przycięty knot.
Warto również pamiętać o tym, aby świecy nie zdmuchiwać, bo knot będzie się jeszcze przez pewien czas żarzył i dymił. Najlepszą metodą na gaszenie świecy sojowej jest użycie specjalnie do tego celu przystosowanego wygaszacza do
Najważniejsze i praktyczne zasady prawidłowego palenia świecy
Na zakończenie kilka najważniejszych i praktycznych zasad prawidłowego palenia świecy sojowej tak aby w pełni wykorzystać całą magię jaka płynie z prawidłowo palącej się świecy i aby w pełni rozkoszować się jej delikatnym i zmysłowym zapachem.
- należy pamiętać o tym, aby ze względów bezpieczeństwa nie zostawiać zapalonej świecy bez nadzoru
- należy zachować szczególną ostrożność podczas palenia się świecy, gdy w pobliżu przebywają dzieci lub zwierzęta
- świeca podczas palenia się powinna być postawiona na powierzchni odpornej na temperaturę lub na termoodpornej podkładce
- nie należy nachylać się nad palącą się świecą, bo może to spowodować zapalenie się włosów lub rzęs
- świecę należy ustawić z dala od materiałów łatwopalnych takich jak firanki, zasłony i papier
- nie należy ruszać i przestawiać zapalonej świecy, gdy wosk jest już roztopiony
- długość knota powinna wynosić ok 5 mm
- przed zapaleniem świecy należy sprawdzić czy w pomieszczeniu nie ma przeciągów
- pamiętać należy, aby świecę palić co najmniej 3 h
- nie należy gasić świecy na krótko po zapaleniu, aby uniknąć w ten sposób tunelowania
Dostosowanie się do tych wszystkich uwag i zaleceń pozwoli cieszyć się długo magicznym cudem, który będzie rozkoszował naszą przestrzeń, przywoła najpiękniejsze wspomnienia i wprowadzi nas w świat magicznych marzeń.